Fyra studenter från Högskolan i Skövde deltog i ett kort utbytesprogram på Kreta. En av dem var Ogochukwu Joy Uzoegbunam, som nu uppmuntrar andra studenter att ta chansen. - Jag visste att det här var något jag bara inte kunde missa, säger hon.
Från Högskolan i Skövde deltog Ngozi Nwankwo, Victoria Pourmotamed, Ogochukwu Joy Uzoegbunam och Mojca Ahac i kursen på Kreta.
Som en del av INGENIUM European University kan Högskolan erbjuda studenter många olika utbytesmöjligheter. När Ogochukwu Joy Uzoegbunam fick höra hörde talas om ett Blended Intensive Programme (BIP), med fokus på hållbar utveckling och företagens ansvar, tvekade hon inte.
– Från det jag fick kännedom om programmet visste jag att det var en chans jag inte ville missa. Jag är väldigt intresserad av ämnet, säger Joy, som studerar masterprogrammet Affärsutveckling och marknadsföring.
En inspirerande vecka på Kreta
Universitetet på Kreta, som ingår i INGENIUM, ansvarade för kursen som började med två inledande föreläsningar online. Därefter var det dags att resa till Kreta och det blev en intensiv vecka på plats i Heraklion.
– Särskilt föreläsningarna om som handlade om hållbar utveckling och företagens roll var mycket givande. Diskussionen om konceptet ”Business as usual” och dess koppling till affärsverksamhet väckte också många tankar, konstaterar Joy.
När hon reflekterar över veckan lyfter hon, förutom bra föreläsningar, fram möjligheten att träffa studenter från hela Europa och även några minnesvärda utflykter.
– Varje dag var fylld av intressanta föreläsningar, kulturupplevelser och givande möten. Det mest minnesvärda var besöket på Nationalmuseet på Kreta, där vi deltog i en föreläsning om klimatförändringar och klimatsmart bevarande. Därefter fick vi möjlighet att se museets utställningar och vi besökte även ett konstmuseum i Heraklion.
Hon uppskattade att programmet under veckan var så välorganiserat och att de blev så väl mottagna av värduniversitetet.
Tveka inte, åk!
Skulle du rekommendera andra studenter att delta i ett utbytesprogram?
– Absolut, det rekommenderar jag verkligen. Det är helt klart en spännande och givande upplevelse som man inte vill missa.
INGENIUM
Två gånger per år anordna INGENIUM Summer- och Winter Schools för studenter på kandidat-, master- och doktorandnivå. Dessutom finns flera korta kurser och utbyten för både studenter och personal inom INGENIUM. Genom att delta i BIP eller Summer/Winter Schools kan du få ett antal högskolepoäng – men det viktigaste är nog nya erfarenheter och att du får vänner över hela Europa.
Läs mer om INGENIUM (his.se) och prenumera på INGENIUMs newsletter (Ingenium.eu) så får du koll på vad som händer inom INGENIUM European University.